Екологічний ультиматум до Мінприроди

Проблема викоslTWAbfNNxkнавчої влади України полягає в тому, що більшість українців не відчувають жодних позитивних змін. Усі реформи переважно стосуються або сфери контролю міністерств, або бажання створити прозоріші структури.

А от про конкретне поліпшення життя пересічних українців не йдеться, бо головне – вдавати наполегливу роботу «за європейськими стандартами», аби виправдати отримані західні гранти й далі перекладати папірці з одного столу на інший.

І Міністерство екології та природних ресурсів не є винятком. Поки в Україні зріє сміттєва криза, викликана відсутністю системи повторної переробки виробничих матеріалів (зокрема пластикової тари), Мінприроди хизується тим, що скоро його витрати стануть більш прозорими, а супутники покладуть край незаконним вирубкам українських лісів.

І це блюзнірство відбувається після катастрофи на Грибовицькому сміттєзвалищі Львова, коли стало зрозуміло, що накопичення пластику на смітниках є не такою вже й «повільною» екологічною загрозою.

Аби захистити довкілля від шкоди, яку можуть завдати громадяни, необхідно матеріально заохотити українців дбати про навколишнє середовище. Тиснути на громаду, обвішувати дерева охоронними знаками – марна справа, що не вимагає ані таланту, ані інтелекту.

А от для запуску сучасної системи переробки відходів потрібно багато: і дипломатичний хист, і політична воля, і компетентне розуміння проблеми. Та це життєво необхідний для нашої країни крок.

Якщо Мінприроди найближчим часом не почне виконувати наш ультиматум, вважатимемо, що його керівництво має піти у відставку.

Ми вимагаємо:

  1. Зобов’язати виробників харчової промисловості, які реалізують продукцію на вітчизняному ринку, використовувати упаковку лише з матеріалів, придатних для повторної переробки.
  2. Запустити локальну систему рециклінгу (збору пластикової тари, її переробки й повторного використання) в Києві до кінця зими 2017 року з подальшим масштабуванням на всі міста України.
  3. Створити адекватні законодавчі механізми регулювання системи рециклінгу, розробити й реалізувати відповідний закон, що має бути прийнятий парламентом до кінця 2016 року. Закону повинен враховувати успішний досвід запровадження системи рециклінгу в Німеччині й Данії, що ґрунтується на встановленні простих правил гри між виробниками, державою й споживачами (у вигляді введення заставної вартості тари).
  4. Невідкладно створити комітет громадського контролю за реалізацією системи рециклінгу пластикових відходів в Україні (спільно із сектором зелених технологій та екології Руху національного розвитку «Єдина Сила» та іншими реальними громадськими формуваннями й експертами).

 

Рух національного розвитку «Єдина Сила»